İTS Nedir? Nasıl çalışır?

İlaç takip sistemi kısaca İTS her bir ilacın üretildiği fabrikadan, son kullanıcıya ulaşana dek izlediği yol olarak kısaca tarif edilebilir.

Bir karekod içerisinde ilacın barkodu, seri numarası, son kullanma tarihi ve parti numarası bulunur.

İlaç takip sistemi
İlaç takip sistemi

İTS bildirimleri yapabilmek için her bir kurum, ecza deposu, üretici firma ve eczanelerin GLN numaraları vardır. Bu GLN numaraları her bir işletme/firma için kimlik numarasıdır.

010 ile başlar ardından barkod numarası gelir, ardından sırasıyla 21 kodundan sonra ürüne ait seri numarası gelir. 17 kodundan sonra gün/ay/yıl şeklinde son kullanma tarihi ve 10 kodundan sonra parti numarası sıralanır.

Karekodları bilgisayarda okutabilmek için 2D özellikle barkod/karekod okuyucular kullanılır.

Bir ilaç üretildiği zaman her bir kutu için karekodlar oluşturulur öncelikle fabrika bu ürünü ürettiğine daire İTS sistemine bildirim yapar.

Fabrika bu ürünleri depoya sattığında ise yine İTS sistemine bildirim yaparak “Ben bu kutuyu şu GLN numaralı ecza deposuna sattım.” diye bildirim yapar.

Alıcı olan ecza deposu da yine “Ben bu kutuyu şu GLN numaralı fabrika/üretici firmadan aldım.” diyerek bildirim yapar ve artık bu ürün ecza deposunun olur.

Ürünü alış yapan ecza deposu yine bir eczaneye bu ürünü sattığı vakit İTS sistemine “Ben bu kutuyu şu GLN numaralı eczaneye sattım.” diye bildirim yapar. Eczane depodan gelen faturayı kullandığı eczane otomasyon sistemine aktarır veya manuel olarak girer .

İTS sistemine “Ben bu kutuyu şu GLN numaralı depodan satın aldım.” diye bildirim yapar. Eğer eczane bu bildirimi yapmazsa İTS ürün kontrolü yaptığın da “Ürün üzerinize kayıtlı değildir.” uyarı alır ve bu ilacı satış yapamaz çünkü ilaç İTS bildirimi yapılmadığı için eczanenin malı olmamıştır.

Eczane alışını yaptığı ilacı SGK ‘ya veya diğer kurumlara reçete girdiğinde okutarak “Ben bu ilacı şu numaralı reçete numarası veya provizyon numarasına satış yaptım.” diyerek bildirim yaptığın da artık bu ilaç eczanenin İTS stoğundan düşer.

Aynı şekilde eczane eğer ilacı elden perakende olarak satış yapmışsa İTS sistemine bu satışını bildirmek zorundadır aksi durumda ilaç eczanenin İlaç takip sisteminde stoğunda bulunuyor görünecektir.

İTS Bildirimlerinin Önemi

Her ilacın hareketlerini takip etmek için İTS bildirimleri yapılmalıdır. Depo eczaneye sattığı ürünü bildirmelidir ki eczane bu ilacı alış yaparak reçete ile veya elden/perakende olarak satışını yapabilsin.

Eczanede İTS bildirimi yapmalı ki ürünü hem stoğuna dahil etmeli hem de satışını yapabilmeli. Özellikle son zamanlar da bir çok ilacın Yok ‘a girmesiyle denetimler arttı.

Devlet İTS sistemi üzerinden A isimli ürünün hangi eczanede kaç kutu olması gerektiğini görüyor ve denetim yapıyor. Eğer eczane bu ilaçları daha önce satmış ve İTS bildirimi yapmamışsa stoğunda görünüyor ve denetimler de cezalarla karşılaşabiliyor.

Eczaneler her sattığı ürünü ister elden/perakende olsun ister reçeteli olsun kesinlikle İTS bildirimi yaparak stoğundan düşmelidir.

Önemli not: Emanet kaydında bulunan ilaçlar İTS sisteminde eczanenin üzerinde görünür ve denetimlerde bu ilaçları da göstermek zorundadır.

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]